رکوردی جدید در حجم فروش شرکت های حوزه نانو داشته ایم مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
ستاری:
رکوردی جدید در حجم فروش شرکت های حوزه نانو داشته ایم

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه سال گذشته شرکت‌های فناور فعال در حوزه نانو حجم فروشی نزدیک به ٧٠٠ میلیارد تومان داشتند گفت: این رقم رکوردی جدید برای کشور محسوب می‌شود و امیدوارم این اتفاق در سال جاری با سرعت بیشتری به حرکت خود ادامه دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس ستاد فناوری نانو در بازدید از دهمین نمایشگاه فناوری نانو اظهار کرد: هر سال شاهد ارائه نوآوری های جدیدی در نمایشگاه نانو هستیم و این مسئله نشان می دهد این فناوری در حال پیشرفت در مسیر حرکت خود است.

ستاری ادامه داد: در حال حاضر بیش از ٢٧٠ شرکت ایرانی در این حوزه فعال هستند که سال گذشته حجم فروشی معادل ٧٠٠ میلیارد تومان داشتند این رقم رکوردی جدید برای کشور محسوب می شود و امیدوارم این اتفاق در سال جاری با سرعت بیشتری به حرکت خود ادامه دهد.

رییس بنیاد ملی نخبگان ایران با بیان اینکه سرمایه گذارهای بسیاری آماده سرمایه گذاری در این حوزه هستند گفت: این مسئله نشان می دهد سود این فناوری برای سرمایه گذارها رقمی قابل توجه است بنابراین معاونت علمی توسعه این حوزه را با برنامه ریزی به طور جدی پیگیری می کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین ابراز کرد: در حوزه نانو برنامه ریزی های پایه از بخش دانش آموزی تا تولید محصول وجود دارد همچنین بسیاری از شرکت های فعال حال حاضر در المپیادهای نانو سال های گذشته برگزیده بودند که باید برای تجاریسازی ایده های خود اقدام کنند.

ستاری به جایگاه چهارم ایران در تولید مقالات علمی حوزه نانو اشاره کرد و گفت: این جایگاه برای کشور افتخاری است البته صادرات در این حوزه هم مسئله مهمی است و حدود 3 سال از شروع صادرات محصولات در این حوزه می گذرد و امسال نیز شاهد صادرات تجهیزات نانویی در بخش آزمایشگاهی و صنعتی به کشورهای پیشرفته هستیم.

رییس ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی درباره تجاریسازی محصولات نانو نیز عنوان کرد: فناوری نانو علم جدیدی است حتی تعداد شرکت های فعال این حوزه در دنیا نیز رقم بالایی نیست اما توجه به جهت گیری ها در این حوزه نشان می دهد در سال های اخیر در تجاریسازی محصولات نیز با رشدی سریع مواجه شدیم. اگر به چهار سال گذشته نگاهی داشته باشیم می بینیم که حجم فروش شرکت های این حوزه 30 میلیارد تومان بوده اما این رقم اکنون٧٠٠ میلیارد تومان است البته تعداد شرکت های دانش بنیان هم با رشد مواجه شده است. لازم به ذکر است تجاریسازی محصولات مربوط به بودجه دولتی نیست و باید با ایجاد زیست بومی بخش خصوصی درگیر این مسئله شود و سرمایه گذاری ها را انجام دهد.

سورنا ستاری با حضور در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی از دهمین نمایشگاه فناوری نانو بازدید کرد در این بازدید ستاری از محصولات شرکت های صنعتی و تجاری حوزه نانو همچون منسوجات نانویی، سیستم نوین تصفیه اب و پساب با کاویتاسیون پلاسمایی، واحد ارسنیک زدایی آب و گن بارداری ضد امواج دیدن کرد.

همچنین بخش دانش آموزی، باشگاه فناوری نانو، استارت آپ ها و پروژه تاسیس شهر صنعتی نانو در عمان از بخش های دیگری است که مورد بازدید قرار گرفت.علی زرافشان معاون وزیر آموزش و پرورش، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ، رضا اسدی فر رییس شبکه ازمایشگاهی در این بازدید ستاری را همراهی کردند.