مشاور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در امور جذب نخبگان و استعدادهای‌برتر در دانشگاه‌ها و مراکز علمی:
تسهیل‌گری و تسریع؛ مهمترین نقش دبیرخانۀ جذب نخبگان

جهان‌تیغ با بیان لزوم بکارگیری توان نخبگانی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور گفت: بنیاد نخبگان در چارچوب ضوابط به‌عنوان تسهیل‌گر و تسریع‌کنندۀ فرایند جذب نخبگان و استعدادهای‌برتر عمل می‌کند.

علیرضا جهان‌تیغ؛ مشاور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در امور جذب نخبگان و استعدادهای‌برتر در دانشگاه‌ها و مراکز علمی در گفت وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان گفت: با توجه به لزوم بکارگیری توان نخبگانی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور و نظر به تاکید مستمر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و دیگر مسئولین نظام ، این دبیرخانه در نقش تسهیل‌گر و تسریع‌کنندۀ فرایند مربوطه فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه مجموعة هدف بنیاد برای حمایت جذب در موسسات علمی کشور عبارت است از دانش‌آموختگان برتر دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور، افزود: این دبیرخانه در تلاش است که افراد توانمند و سرآمد چه در داخل کشور و چه در خارج کشور بتوانند در چارچوب ضوابط مربوطه در کمترین بازۀ زمانی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور به عنوان عضو هیئت‌علمی جذب شوند.

جهان‌تیغ ادامه داد: در کنار حمایت‌های مالی و گرنت‌های پژوهشی که یکی از فعالیت‌های مهم بنیاد در راستای حمایت از استادیاران جوان مستعد است، تمرکز دبیرخانه بر فرایند زمان‌بر و پیچیده جذب هیات علمی قرار گرفت. به این ترتیب پس از شناسایی افراد مستعد که از میان متقاضیان و بر اساس ضوابط ابلاغی در دبیرخانه جذب انجام می‌شود، ارائه مشاوره صحیح، کمک به جایابی و هدایت افراد به موسسات علمی مناسب در دستور کار قرار می‌گیرد و نهایتا از طریق تعامل مستمر با موسسات علمی و مراکز جذب وزارتین تلاش می‌شود مسائل متنوع احتمالی افراد در این مسیر در چارچوب مقررات و ضوابط حل شود. در همین راستا ضوابط حمایتی مهمی نیز تصویب و ابلاغ شده است. «تسهیلات زمانی خارج از زمان فراخوان‌های جذب»، «امکان صدور حکم پیمانی سال اول برای افراد بالای چهل سال بدون اخذ مجوز هیات امناء»، «الزام به بررسی تقاضای افراد تحت حمایت بنیاد در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر» نمونه‌هایی از این ضوابط است. همچنین با توجه به دشواری اخذ مجوز استخدامی، با پیگیری و حمایت جناب آقای دکتر ستاری رییس محترم بنیاد ملی نخبگان مجوزهایی به وزارتین عتف و بهداشت جهت استخدام افراد تحت حمایت جذب بنیاد داده شد که این مورد نیز در شرایط فعلی دستاورد بسیار مهمی است. جای خرسندی دارد که تمامی ارکان نظام در زمینه جذب نخبگان نظر بسیار مثبت و مساعدی دارند.

مشاور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در امور جذب نخبگان و استعدادهای‌برتر در دانشگاه‌ها و مراکز علمی ضمن تاکید بر اهمیت ممیزی سوابق علمی و پژوهشی متقاضیان، اظهار داشت: پروندۀ متقاضیان در کارگروه‌های تخصصی بنیاد ارزیابی شده و افرادی که مجموع فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی ایشان نشانگر مستعد بودن فرد باشد برای حمایت جذب در موسسات علمی برگزیده می‌شوند. یکسان دیدن همه رشته‌ها؛ درنظر گرفتن مواردی مانند تعداد مقاله بدون توجه به کیفیت و یا معدل مقاطع مختلف بدون توجه به مسیر طی شده توسط فرد می‌تواند ضریب خطای بررسی پرونده‌های افراد متقاضی را افزایش دهد. به همین دلیل پروند متقاضیان توسط کارگروه‌های تخصصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا شایسته‌ترین افراد از نظر کیفیت فعالیت‌های پژوهشی و علمی برای جذب به دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی معرفی شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به تفاوت‌های موجود در رشته‌ها و گرایش‌های دانشگاهی، خاطرنشان کرد: با توجه به تنوع رشته‌های متقاضیان، پرونده‌ها توسط کارگروه‌هایی متشکل از سرآمدان و خبرگان همان رشته و گرایش مورد بررسی قرار می گیرد. این کارگروه‌ها که اعضای آن لزوماً ثابت نیست، ذیل عناوین کلی «فنی‌ومهندسی»، «علوم‌انسانی و هنر»، «کشاورزی و دامپزشکی»، «علوم‌پزشکی» و «علوم‌پایه» فعالیت می‌کنند.

جهان‌تیغ بر ضرورت گسترش همکاری و تعامل دانشگاه‌ها و دستگاه‌های مربوطه تأکید کرد و اظهار داشت: خوشبختانه دانشگاه‌ها تعامل بسیار خوبی با دبیرخانۀ جذب نخبگان و استعدادهای‌برتر داشته اند که همین امر سبب شده در زمان کوتاهی که از عمر این دبیرخانه می‌گذرد، موفقیت‌های بسیاری حاصل شود. علاوه بر آن، در این مدت اعتمادسازی متقابل به بهترین نحو شکل گرفته است. زیرا بنیاد ملی نخبگان با احترام به استقلال موسسات علمی و دانشگاه‌ها تلاش کرده تا در چارچوب ضوابط و قوانین موجود مسیر را برای حضور نخبگان و استعدادهای‌برتر در دانشگاه تسهیل کند. این سیاست یکی از دلایل اصلی تعامل سازنده و روابط مناسب دانشگاه‌ها با دبیرخانه جذب بنیاد است.

مشاور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در امور جذب نخبگان و استعدادهای‌برتر در دانشگاه‌ها و مراکز علمی با اشاره به لزوم استفاده حداکثری از توان نخبگانی، یادآور شد: دانشگاه‌های دولتی و برتر تعداد زیادی از افراد تحت حمایت بنیاد را طی سالیان اخیر جذب کرده‌اند و در حال حاضر ظرفیت جذب در این دانشگاه‌ها کمتر از قبل است. لذا بنیاد ملی نخبگان در تلاش است با همکاری مسئولین ارشد دانشگاه آزاد اسلامی، فضای لازم برای فعالیت و ارزش‌آفرینی نخبگان و استعدادهای‌برتر در این دانشگاه را نیز فراهم کند تا با حضور این عزیزان در دانشگاه آزاد اسلامی که پتانسیل و امکانات زیادی دارد رشد علمی کشور سریع‌تر از گذشته ادامه یابد.

وی در پایان با اشاره‌ به تمهیدات معاون علمی ریاست جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان جهت حمایت از بازگشت متخصصین ایرانی خارج از کشور گفت: دو مورد از مهمترین و موثرترین اقدامات در این زمینه را «اعطای حمایت دوره پسادکترا در داخل کشور» و «اعطای کمک هزینه ودیعۀ مسکن» است، هدف مجموعه در رابطه با متخصصان غیرمقیم متقاضی جذب در موسسات علمی داخل کشور همواره این بوده که این افراد در مدتی که صرف طی شدن روند جذب در دانشگاه می‌شود، بتوانند فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود را با آرامش کامل ادامه داده، فرآیند جذب خللی در زندگی آکادمیک آنان ایجاد نکند.

تاریخ انتشار : 1398/05/23
کد : 61
تعداد بازدید: 278