جمعه 13 تیر 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:
لزوم حضور فعال مستعدان‌برتر حوزۀ علوم‌انسانی در هسته‌‌های پژوهشی

سعادت‌فومنی، در آخرین روز ارائه طرح‌های دورۀ سوم طرح شهید احمدی‌روشن، حضور فعال مستعدان‌برتر حوزۀ علوم‌انسانی در هسته‌‌های پژوهشی را از اقدامات مهم در زمینه‌‍ فرهنگ‌سازی استفاده از نتایج تحقیقات و پژوهش‌های این حوزه در حل مشکلات کشور دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامۀ برگزاری برنامه‌های ارائه طرح شهید احمدی‌روشن با هدف بررسی اقدامات و فعالیت‌های انجام‌شده توسط هسته‌های پژوهشی همکار در این طرح، آخرین روز ارائه طرح‌های دورۀ سوم با حضور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان، مسئولان بنیاد ملی نخبگان و جمعی از صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه‌های مختلف برگزار شد.

در این نشست، محمود سعادت‌‎فومنی؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به لزوم همکاری و تعاملات بین‌رشته‌‎ای، حضور فعال مستعدان‌برتر حوزۀ علوم‌انسانی در هسته‌‌های پژوهشی را از اقدامات مهم در زمینه‌‍ فرهنگ‌سازی استفاده از نتایج تحقیقات و پژوهش‌های این حوزه در حل مشکلات کشور دانست.

در بخش دیگری از این نشست، اعضای هسته‌های پژوهشی هر یک به تشریح موضوع تحقیقاتی خود، اهمیت و جایگاه آن در رشد علمی و فناوری کشور و میزان اثرگذاری نتایج در توسعۀ اقتصادی کشور پرداختند. پس از ارائه هر گروه، موضوع توسط صاحب‌نظران و کارشناسان هر حوزه از جوانب مختلف مورد بررسی و واکاوی قرار گرفت.

تغییر رویکرد جهان آینده نسبت به موضوع ویدئو و اهمیت و اثرگذاری آن در ابعاد مختلف زندگی انسان با توجه به قابلیت‌های ویدئو در رسانه، لزوم ارائه سرویس‌های پایش و بکارگیری این ابزار مهم برای توسعۀ کشور، از نکاتی بود که در این بخش به آنها اشاره شد.  

در ادامه موضوع سالمندان و آسیب‌های حرکتی و ضرورت مراقبت بیشتر و پایش مستمر فعالیت‌های بدنی آنان با استفاده از فناوری‌‎های روز، طراحی و ساخت کفش هوشمند بر پایه حسگرهای لمسی نوین، پایش ایمنی و استحکام ساختمان‌ها در مقابل بلاهای طبیعی مانند زلزله، توجه به بیماری‌های واگیردار، کشت باکتریهای مورد نیاز صنایع، خودکفایی آزمایشگاه‌ها و تولید مواد آزمایشگاهی به منظور استقلال بیشتر کشور در تحقیقات علمی و تسریع روند علمی و پژوهشی مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در پایان آخرین نشست ارائه طرح‌های دورۀ سوم طرح احمدی روشن، حاضران حمایت بنیاد ملی نخبگان از هسته‌های پژوهشی و رویکرد این نهاد در ترویج کارِ گروهی و بین‌رشته‌ای را مناسب دانستند و بر ضرورت پشتیبانی از دستاوردهای عملیاتی هسته‌های فعال در طرح شهید احمدی‌روشن و افزایش نقش هدایتگری بنیاد ملی نخبگان تأکید کردند.

 

تاریخ انتشار : 1398/06/12
کد : 78
تعداد بازدید: 149

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601