جمعه 13 تیر 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

با برگزاری گردهمایی فناورانه فعالان دانش‌بنیان و استارتاپی صنایع غذایی:
140 توافق‌نامه همکاری با هدف دانش‌بنیان شدن صنایع غذایی منعقد شد

در حاشیه دومین روز از برگزاری گردهمایی فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های صنایع غذایی که با حضور سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، سه توافق‌نامه منتخبو در مجموع 140 توافقنامه میان شرکت‌های فناور فعال در این حوزه منعقد شد تا فاصله صنایع غذایی کشور با دانش‌بنیان و نوآور شدن کم‌تر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، صندوق و نوآوری و شکوفایی امروز میزبان مراسم امضای سه توافق‌نامه همکاری میان فعالان فناور در حوزه صنایع غذایی با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و رییس صندوق نوآوری و شکوفایی بود.

این سه توافق‌نامه منتخب در حاشیه گردهمایی فناورانه صنعت غذایی که صندوق نوآوری و شکوفایی از فعالان دانش‌بنیان و فناور صنعت غذایی  میزبانی می‌کرد، امضا شد.

حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حوزه دانشی و فناورانه صنایع غذایی

سورنا ستاری پس از امضای این 3 توافق‌نامه منتخب توسط فعالان فناور صنعت غذایی، از عزم جدی معاونت علمی و فناوری برای رونق صنعت مواد غذایی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها گفت و ادامه داد: مواد غذایی و تجهیزات دانش‌بنیان تأمین آن، یک حوزه راهبردی است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای نفوذ فناوری و خودکفایی دانش فنی در این حوزه برنامه‌های حمایتی و عملیاتی پیش‌بینی کرده است. علاوه بر حوزه غذا، از توسعه همه صنایعی که برای کشور مهم و راهبردی است، با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها حمایت می‌کنیم.

ستاری با توجه به اهمیت بالای صنایع غذایی و لزوم دانش‌بنیان شدن این حوزه، اظهار کرد: در برخی از بخش‌های این صنعت گسترده که نیازمند دانش فنی و تجهیزات دانش‌بنیان است کمبودهایی وجود دارد. شرکت‌های دانش‌بنیان به این حوزه وارد شده‌اند و کارآمدی خود را به خوبی نشان داده‌اند. تلاش‌ می‌کنیم تا این کسب و کارها، تولید دانش‌بنیان را در این حوزه رونق ببخشند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری همچنین از ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به حوزه تأمین تجهیزات دانش‌بنیان و مواد غذایی دام، طیور و آبزیان  خبر داد و بیان کرد: نیازهای کشور در حوزه‌های مهمی مانند واکسن‌، دارو، افزودنی‌های غذایی، اسیدهای آمینه، آنتی‌بیوتیک، پروبیوتیک‌ها و دیگر حوزه‌های مواد غذایی مانند دام، طیور و آبزیان، با ترغیب و حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی به فعالیت در این حوزه برطرف می شود. این نوع نمایشگاه‌ها و گردهمایی‌ها  گام‌های خوبی است که موجب می‌شود فاصله کشور با یک صنعت غذایی دانش‌بنیان و خودکفا کاهش پیدا کند.

وی افزود: در حوزه تأمین غذا به ویژه غذای دام کمبودها و وابستگی‌هایی وجود دارد؛ به طور کلی فرآیند تولید غذا از مزرعه تا مصرف مورد توجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است که شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها، کشور را  در بخش فناورانه این حوزه یاری می‌کنند.

امضای سه توافق‌نامه منتخب با محوریت دانش‌بنیان شدن صنایع غذایی

نخستین توافق‌نامه میان گروه تولیدی عالیس و شرکت نصب نیروی ایران در خصوص استفاده از انرژی تلف شده در کارخانه عالیس برای تولید برق توسط سیستم CHP به ارزش 7 میلیارد تومان منعقد شد.

دیگر توافق نامه‌ امضا شده در این گردهمایی میان شرکت نان قدس رضوی و شرکت پویا تدبیر کارآمد با موضوع ارایه راهکار افزایش ماندگاری دونات و اشترودل بود که ارزش این توافق‌نامه 4 میلیارد و 300 میلیون تومان اعلام شده است.

توافق نامه دیگری نیز میان شرکت آرد قدس رضوی و شرکت دانش بنیان فناوران شریف در رابطه با طراحی و ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات خط فرآوری کینوا به ارزش سه میلیارد تومان در حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری به امضا رسید.

امضای بیش از 140 توافق‌نامه همکاری

در دو روز نخست گردهمایی سه روزه فناورانه صنایع، شرکت‌‌های دانش ‌بنیان و استارت‌‌آپ‌‌های صنعت غذایی که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی در حال برگزاری است، 140 قرارداد و تفاهم‌نامه به ارزش تقریبی 200 میلیارد تومان، میان شرکت‌های بزرگ صنعت غذایی و شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه منعقد شده است.

بازدید و گفت‌وگو

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با همراهی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، با حضور در  گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌‌های دانش ‌بنیان و استارتاپ‌‌های صنعت غذایی که صندوق نوآوری و شکوفایی میزبانش بود، از تازه ترین دستاورهای فناورانه این حوزه دیدن کرد و به گفت و گو با فعالان این صنایع دانش بنیان نشست.

تعامل، تبادل توانمندی ها و انعقاد قراردادهای همکاری فناورانه‌ بین شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکنندگان از ثمره های  این گردهمایی فناورانه است.

همچنین در این گردهمایی همکاری‌های تجاری میان تولیدکنندگان بزرگ صنایع غذایی کشور و شرکت‌های دانش بنیان، استارت‌آپ‌ها و فناوران این حوزه فراهم می شود.

در گردهمایی فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های صنایع غذایی که ۱۰ تا ۱۲ شهریور ماه جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می‌شود، 55 شرکت دانش‌بنیان و استارتاپ، دستاوردهای خود را در حوزه مواد و تجهیزات غذایی نمایش می‌دهند.

تاریخ انتشار : 1398/06/12
کد : 79
تعداد بازدید: 154

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601